Evlerde Doğalgaz Kullanımı Ne Nadar  Tehlikeli?

 

Doğalgaz Tehlikelimi?

Medyada çıkan doğalgaz ile ilgili haberlerdeki ölümler hakkında  gerekli bilgilendirme yanlış yapılabilmektedir. Bu sebeple halkımız doğalgaz kullanımına mesafeli yaklaşmakta, bazende korkmasına sebep olabilmektedir.
Doğal gaz ile çıkan haberlerde ölümlerin nedenlerini iyi incelediğimizde ise, Bu ölümler doğalgaz kaynaklı olmayıp Karbonmonoksit kaynaklı ölümler olduğunu anlıyoruz. Doğalgaz zehirli bir gaz değildir. Soba zehirlenmelerinin, doğalgaz zehirlenmelerinden hiç bir farkı yoktur aslında. Hangi yakıtı kullanırsanız kullanın, (kömür, fuel-oil, motorin, doğalgaz) bu yanıcı özellikteki yakıtlar tutuşup yanabilmesi için oksijene ihtiyaç vardır.
Oksijen ile yanmaları sonucu bu saydığımız yanıcı yakıtlar CO2 (Karbondioksit) gazı açığa çıkarırlar. Eğer bu yakıcı cihazların (Kombi,Soba,Kazan) bacalarının montajları düzgün yapılmamış ise ve üstüne üstlük bu cihazların baca çekişleri de iyi değilse yanma sonrası ortama tehlikeli atık gaz dolacaktır. Burada dikkat etmemiz gereken konu insanların ölümüne yol açan gaz CO2 yani karbondioksit gazı değildir. 
Yanma için ortamdan alınan oksijenin yetersiz olması sonucu CO (karbonmonoksit) gazı açığa çıkar. işte tüm baca gazı zehirlenmeleri sonucu  olan hayati kayıpların sebebi bu gazdır.

CO2  (Karbondioksit) Zehirlenmesi;

Nefes alırken soluduğumuz normal havada karbondioksit gazı zaten vardır. Ayrıca canlı metabolizmasında her zaman bir miktar karbondioksit gazı bulunur. Fakat karbondioksit gazının kan dokularında birikmesi sonucunda, eğer akciğerlerimiz zamanında bu biriken gazı dışarı atamazsa, solunum yollarımızın tıkanıklığını ve kanın kimyasal yapısını bozulduğunu bilmemiz gerekir. Bu durumda da solumamamız gereken gazı soluduğumuz için zehirlenmiş oluruz.
Zehirlenmenin belirtileri ise; hafif baş ağrısı görülür Daha sonrasında mide bulantısı, yüz ve vücudun çeşitli yerlerinde morarmalar meydana gelir. Aşırı zehirlenme durumlarında felce neden olduğu da görülmüştür.

CO (Karbonmonoksit) Zehirlenmesi;

Tatsız, renksiz, kokusuz olması ve tahriş etme özelliğinin olmaması nedeni ile fark edilmediği için halk arasında “sessiz katil” olarak adlandırılmaktadır. 
Karbonmonoksit gazı, nefes alıp verme yolu ile solunduktan sonra akciğerlerimizde kanımıza karışır. Karbonmonoksit gazı kırmızı kan hücrelerinin içerisinde bulunan ve dokulara oksijen taşıyan kan hücremiz hemoglobine oksijenden ortalama 200 kat daha hızlı bir şekilde bağlanır. Karbonmonoksitin kan hücremiz olan hemoglobinle birleşmesi sonucu; karboksihemoglobin (COHb) oluşur. 
Vücudumuzda yer alan oksijen azalarak karbonmonoksit ile yer değiştirir. Kan hücrelerimiz vücudumuzdaki tüm dokulara yeterince oksijen taşıyamaz hale gelir. En önemli hayati organlarımız olan Kalp, beyin ve diğer organlarımız çalışamaz hale gelir. Bu da hastalıklara ve en kötüsünde soluma süresine bağlı olarak ölümlere neden olur.

Karbonmonoksit zehirlenmesinde ilk belirtiler; 

Baş ağrısı, yorgunluk hissi, mide bulantısı, nezle hali olması nedeni ile nezle ve grip gibi viral hastalıklarla karışabilmektedir. ( önemli bir farlılık olarak bu tip zehirlenmede ateş görülmez) Bu nedenle ev ya da çoklu grup içinde olan diğer bireylerde de gözlemlenen belirtilerin aynı zamanda olması karbonmonoksit zehirlenmesi yönünden önemli bir ip ucudur.
 
Gaz yakıtlı cihazların sebep olduğu hayati kayıplar bilinçsiz ve yanlış uygulamalardan kaynaklanmaktadır.
Kombi cihazları kullanım esnasında baca gazının cihazınızdan ve ortamdan uzaklaştırılması açısından iki farklı yöntem ile birbirinden ayrılırlar. 
İlk yöntem; bacalı kombilerdeki (bkz. Resim 1) tahliye şekli, 
Ülkemizde karbonmonoksit zehirlenmeleri genellikle bacalı kombi cihazı ile ısıtılan evlerde meydana gelmektedir. 
Uygunsuz baca bağlantıları, yırtık esnek bağlantı ile yapılan aluminyum flex borulu bacalar ve son olarak temizliğine her yıl dikkat edilmesi gereken tıkalı bacalar başlıca sebepleridir.
 
Resim 1 (Yanlış ve hatalı baca uygulaması)
Bu baca bağlantısı çelik helezon sizdırmaz boru ile yapılmalıdır.
 
 
İkinci yöntem; bacalı kombilere göre daha yeni bir teknoloji olan hermetik kombilerdeki (bkz. Resim 2)  baca gazı tahliye şeklidir. 
Resim 2 (Normal olan doğru baca uygulaması)

Konu başlığına cevap olarak şunları söyleyebiliriz,

-Çok daha güvenli, kontrol mekanizması olan, temiz,ucuz,kesintisiz ve çevreci doğalgaz tüketiminden toplumumuz uzaklaşmamalıdır. Eğitici bilgiler aktararak siz tüketicilerimizi doğru bilinçlendirdiğimiz taktirde doğalgazın tehlikeli olmadığını rahatlıkla ifade edebiliriz.
 -iyi düşünülüp karar verilirse güvenilirlik ve daha ekonomik kullanım adına imkan dahilinde bacalı veya konvansiyonel hermetik cihazlar yerine yoğuşmalı hermetik cihazlar tercih edilmeli ve tavsiye edilmelidir.
 -Gaz yakıcı cihazlarınızın seçimini yaparken; markası, kalitesi ve geriye dönük olarak teknik servis ağının  bölgenizdeki bulunabilirliği ve hizmetinin kalitesi çevrenizdeki kullanıcılardan tercih edeceğiniz cihaz hakkında bilgi alarak çok iyi araştırma yapılmalıdır.
 -Doğalgaz tesisatlarının imalat aşamasına geçmeden önce doğalgaz sertifikası olan, özellikle konusunda uzman ve deneyimli mühendislik taahhüt firmalarını tercih etmelisiniz.
 -Mevcut kullanımınızda olan doğalgaz tesisat ve cihazlarına yaşadığınız bölgedeki ilgili gaz kurumundan sertifikalı firmalar ve teknik servisler ve en önemlisi servis elemanlarının myk belgeli olanlarının haricindeki kişilere hiçbir şekilde müdahale ettirilmemelidir. 
(MYK ; Mesleki yeterlilik belgesi olan teknik servis elemanlarını tercih ederseniz hem dolandırılmaktan, hemde olurundan fazla onarım fiyatlarından korunmuş olursunuz.)
 -Bacalı cihazlarınızın monte edildiği mahalde bulunan havalandırma menfezleri kesinlikle kapatılmamalıdır.
 -Bacalı cihazlarınızın bağlı olduğu bacalar belli aralıklarla ehliyetli profesyonel kişilerce kontrol ettirilmelidir,
 -Gaz yakıcı cihazlarınıza her yıl kış aylarına geçiş yaparken (Ekim, Kasım, Aralık) gibi, yetkili veya özel yetkili servislere bakım yaptırılmalısınız.
Bu yukarıda ifade ettiğimiz konulara hassasiyetle yaklaşıp dikkat ederseniz, Doğalgazı  gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.
 Daha temiz hava, daha güzel kaliteli hizmeti ServisPratik   (05323130855) güvencesi ile yaşayın.