05323130855
info@servispratik.com

Kalorifer Tesisatı

Kombi yer seciminiz hatalı olursa ne olur.

Mobil tesisat Dolabı

Mobil tesisat Dolabı İçerisindeki kollektör

Kalorifer tesisatlarının imalatı esnasında dikkat edilmesi gereken en önemli husus, sistem içerisinde dolaşacak ısıtıcı akışkanın mümkün olan en az engelle karşılaşmasıdır. Kısaca uygulayıcı kişinin bunu göz önünde bulundurarak an az sayıda dirsek en kısa mesafede radyatör peteğine bağlantı yapmasıdır diyebiliriz.

Açık balkonlarda plastik dolap içerisine montajı yapılan kombilerin ömrü daha kısa olur.

120 santimetreden daha büyük ve kombi ye uzak olan kalorifer peteklerindeki vanaları tesisat bağlantıları çapraz bağlanmalıdır. Çünkü daha uzun ömürlü bir ısıtma sistemi uygulaması yapılmış olur. Yakıt tasarrufu konusunda da bu şekildeki tesisat uygulamaları ile başarıya ulaşılabilir.

Ülkemizde bireysel ısıtma sistemlerinde genelde olarak *plastik tesisat, *mobil sistem veya *yerden ısıtma sistemleri tercih edilmektedir.

Isıtma sistemlerinde tercih edilen her bir tesisat şeklinin kendine özgü artı ve eksileri olur.

Tercih edilecek olan sistem uygulanacak mahal ve kullanılacak cihazların özellikleri, uygulayıcı firmanın yetkili kişilerince belirlenir.

Isıtma tesisatı sistemi çeşitleri

Plastik borulu tesisat

Plastik Borulu PPRC Tesisat

Plastik Tesisat (PPR-PPRC); Cihazınızdan çıkan enerjiyi radyatörlerinize ısı kaybını en aza indirgeyerek taşımak için plastik kompozit boruların kullanımı ekonomik verim açısından çok önem arz eder. Günümüzdeki kalorifer sistemi uygulamaları kapalı devre dolaşımı şeklinde olduğu için sabit miktardaki kalorifer suyu ısıtma cihazına girer ve çıkar. Pompa Sirkülasyonunun rahat olması sistemde dolaştırılan suyun direnç noktalarının az olması verimi yükselten çok önemli bir unsurdur. Bu tip kalorifer sistemlerinin kayıp noktaları, boru boyu mesafeleri, sirkülasyon pompasın gücü gibi etmenler göz önüne alınarak boru çapı seçilmeli hesaplama hassasiyetle yapılmalıdır.

Mobil tesisat Dolabı

Mobil tesisat Dolabı İçerisindeki kollektör

Mobil Sistem Isıtma Tesisatı (Pex Borulu); Mobil ısıtma sistemlerinde Isıtıcı cihazınız ile radyatörler arasındaki pex borularının dağıtımı paralel bağlantı olacak şekilde montajlanmalıdır. Isıtıcı cihazınızda ısıtılan kalorifer suyu radyatörlerden önce sıcak su kolektörüne gider ve dağıtım buradan her bir peteğe ayrı ayrı olacak şekilde yapılır. Bu montajlama şekli ile daha homojen bir ısı dağıtımı yapılmış olur. Mobil sistem ısıtma grubu işçiliği genelde şapı dökülmemiş yeni yapılan binalarda uygulanmaktadır. Çünkü içinde yaşanılan evlerde yapılmaya kalkılırsa çok fazla kırım işi olacağı için ev sakinlerini de rahatsız edici olacaktır.

Pex Borulu mobil sistem ısıtma tesisatı, plastik borulu ısıtma tesisatına oranla kullanım maliyeti olarak daha tasarruflu bir sistemdir. Fakat uygulama maliyeti olarak plastik borulu tesisatlar biraz daha hesaplı olmaktadır. Pex Borulu mobil sistem ısıtma tesisatında, kolon hattına veya kombi altına radyatör sayısı kadar çıkış ağzı olan iki adet kolektör olur. Her bir petek için ayrı giriş – dönüş hattı çekilir. Mobil tesisatlar da peteklerinize termostatik vana takılması ısı tasarrufu sağlama yani ekonomik kullanım maliyeti açısından iyi olacaktır.

Mobil Sistem Isıtma Tesisatı (Pex Borulu) Uygulama Esasları

 1. 1. Uygulayıcı ustalar açısından tesisatta kullanılacak olan boruların normal oda sıcaklığında (20 derece) depolanması gerekir.
 2. Sıcak su boru kılıfları kırmızı renkli ya da kırmızı çizgili, soğuk su boru kılıfları mavi renkli ya da mavi çizgili üretilebilmektedirler.
 3. Petek altlarında vana bağlantıları giriş ve dönüşleri genelde 90 derece bükülerek yapıldığı için kesinlikle köşe düzeltici kullanılmalıdır.
 4. Tesisat boruları şap altında gergin olarak ve tatlı kavislerle döşenmeli, esneme payı kolektörlerde bağlantıları yapılırken iyi hesaplanmalıdır.
 5. Radyatör giriş – dönüşleri 90 derece olarak sadece şap altlarında olur. Diğer bölgelerde esnek geniş kavislerle uygulama yapılmalıdır.
 6. Tesisatın döşeme ve test işlemi bittikten hemen sonra şapı atılmalı. Mobil tesisatın üzeri açık bırakılmamalıdır.
 7. Oksijen bariyerli borukullanılması ısı verimliliği, dayanıklılık ve çamur oluşumunu engelleme açısından çok önemlidir

Mobil Sistem (Pex Borulu) Isıtma Tesisatının Test Edilmesi

 1. Sistem test yapılmadan önce tesisattaki bütün vanalar ve açık noktalar kapatılmalı.
 2. Isıtma sistemi tesisatının en alt noktasından test suyu doldurulur ve tesisatın en uzak ve en yüksek noktasından havası alınmalıdır.
 3. Pex borulu ısıtma sistemi tesisatlarında yarım saat süreyle boru çalışma basıncının bir buçuk katı bar seviyesine kadar su verilir. Boru çalışma basıncı ve kesit bilgisi boruların üzerine yazmaktadır.
 4. Test için İstenilen su basıncı seviyesine gelindikten sonra ez 30 dakika beklenir, bu süre içinde su basıncında azalma yoksa kaçak yok demektir.

Mobil Sistem (Pex Borulu) Isıtma Tesisatının Avantajları

 1. Her bir radyatör peteğine ayrı giriş – dönüş hattı çekildiği için tesisat suyu dolaşımı hızlı ve dengeli olur.
 2. Diğer tesisatlara oranla daha dekoratiftir, tesisat göze çarpmaz. Radyatöre girip çıkan borular göze görünmez.
 3. Borulama montajı ve tamiratı çok basit ve pratiktir. Nakliyesi daha kolaydır.
 4. Fitinsgs (Dirsek, T, Manşon) kullanılmadığı için kaçak ve tıkanma olasılığı yoktur. Sistem içindeki ısıtıcı akışkanın dolaşımı rahat olur.
 5. Pex boru hasar gördüğü zaman, kılıf kanal görevi gördüğü için zemin kırılmadan Pex boru kılıftan çıkarılarak değiştirme imkânı vardır.

Yerden Isıtma: Bu sistemde radyatöre petekleri yoktur. Uygulanabilirliği inşaat halindeki yerler ve esaslı bir tadilata girecek yerler için daha uygundur. Isıtma cihazı kolektörler aracılığı ile borulara ısınmış suyu iletir. Bu borular uygulanacak olan mahalle şap altına sabitlenir. Uygulama yapılırken dikkat edilmesi gereken detaylar ihmal edilmemelidir. Bunlar sırasıyla 1-Şap kalınlığı 2-Borulama sıklığı 3-Isı homojenliği elde etmek için borulamanın içten dışa doğru sıklaşması gibi unsurlardır. Yerden ısıtma sistemi çalışma prensibi diğer sistemlere oranla daha farklı olduğu için mühendislik hesabının özenle yapılması ve doğru kapasitede ısıtıcı cihazların seçilmesi gerekmektedir.

 

Kalorifer tesisatları, kış aylarının soğuk günlerinde, bulunduğunuz ortamda uygun sıcaklığın elde edilebilmesi için mühendislik hesapları son derece dikkat edilmesi gereken sistemlerdir. Yapılacak olan hesaplama hataları ortam sıcaklığını yeterince ısıtamama veya gereğinden fazla ısıtma gibi sıkıntılar meydana getirir.

Bu tip hataların olması son kullanıcı için geriye dönüşü çok pahalıya mal olacaktır. Tüketici farkında olmadan uzun yıllar yüksek yakıt faturaları ödemek zorunda kalabilir.

Yerden ısıtma tesisatlarında dikkat edilmesi gereken ilk nokta tesisat borularının gidiş yönüdür. Tesisat yönünü belirlerken boruların kısa ve az dönüşlü yapılmasına dikkat edilmelidir. Bu sağlanırsa ısı kaybından kurtulmuş oluruz ve ısınma miktarı artar, hem de ekonomik bir ısıtmadan dolayı tasarruf sağlamış oluruz.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta radyatör peteği boylarının iyi hesaplanmasıdır. Radyatör petekleri mahallin büyüklüğüne, ısı kaybetme oranına ve kullanım şartlarına göre hesaplanmalıdır. Gereğinden fazla radyatör peteği kullanılırsa, gereksiz ısınma olacak ve yüksek faturaların gelmesine sebep olacaktır. Az sayıda petek kullanımında ise o mahalde yeterli ısınma gerçekleşmeyecektir. Sizin anlayacağınız işinin ehli profesyonel bir ekiple çalışmak gereksiz zaman kaybını, maddi sıkıntılarınızı ortadan kaldıracaktır.

Kombi yer seciminiz hatalı olursa ne olur.

Isıtıcı cihazınız sıcak su kullanım bölgenize ne kadar yakın olursa sıcak suyu çok kısa zamanda elde edersiniz.

Banyo ya da mutfağa uzak olan ısıtıcı cihazları musluktan akması gereken sıcak suyun geç ısınmasına sebep olur. Çünkü kombilerinizin içinde ani su ısıtıcısı vardır ve bu hazırda sıcak su depolayamadığınız anlamına gelir. Kısaca belirtmek gerekirse siz musluğu açtığınız anda kombi devreye girer ve sıcak suyu ısıtmaya başlar. Suyunuz ısınana kadar soğuk suyu boşuna akıtmak zorundasınızdır. (Tabi biraz daha pahalı boylerli kombiniz varsa bu yazdıklarımız sizin için geçerli değil.)

 Kombi banyo veya mutfağa ne kadar uzak olursa, o kadar su ve tabi gaz sarfiyatınız artacak demektir. Isıtıcı cihazlarınızı kullanırken tasarruf sağlamak için kombi yeri seçimi kalorifer tesisatında dikkat edilmesi gereken en önemli konudur.

 

Isıttığınız ortamda kalorifer tesisatınızdan en yüksek verimde faydalanabilmeniz için sizlerle paylaştığımız bu noktalara hassasiyet göstermeniz gerekmektedir. Sevgili tüketicimiz lütfen firma tercihi yaparken kaliteli, işinin ehli insanları tercih edin.

———————————————————— ServisPratik ——————————————————-İstanbul Fatih, Güngören, Bahçelievler Zeytinburnu, Kasımpaşa, Topkapı, Mecidiyeköy, Şişli, Ataköy, Ortaköy, Bağcılar, Gaziosmanpaşa, Bayrampaşa, Kaya şehir, Kağıthane, Eyüp, Florya, Beşiktaş, Levent, Alibeyköy, Güneşli, Yeşilköy çevresinde müşteri odaklı hizmet veren, genç, dinamik, güler yüzlü ve başarılı kadrosuyla kalorifer tesisatı alalında müşterilerine kesintisiz değer ve destek vermektedir.

Her zaman tesisat ve Kombi Bakım Tamir Onarım işlerinizde Yanınızdayız.

———————————————————— ServisPratik ——————————————————-

Arayın Çözüm Olalım

Buradayız

Haseki Sultan Mahallesi Şair Mehmet Akif Ersoy Sokak No:2 Fatih / İSTANBUL

Bize Ulaşın

GSM : +9 0532 313 08 55

Email : info@servispratik.com

Email : ypulatkan@gmail.com

Çalışma Saatleri

PZT-CTS 09:00 – 19:00

Hizmet Verdiğimiz Bölgeler

İSTANBUL Avrupa Yakası

Bağcılar, Bahçelievler, Bakırköy, Başakşehir, Bayrampaşa, Beşiktaş, Beyoğlu, Esenler, Eyüp, Fatih, Gaziosmanpaşa, Güngören, Kağıthane, Şişli, Zeytinburnu.

(Aksaray, Akşemsettin, Alemdar, Ali Kuşçu, Atikali, Ayvansaray, Balabanağa, Balat, Beyazıt, Bindirek, Cankurtaran, Cibali, Demirtaş, Derviş Ali, Emin Sinan, Hacı Kadın, Haseki Sultan, Hırka-i Şerif, Hobyar, Hoca Gıyasettin, Hoca Paşa, İskender Paşa, Kalenderhane, Karagümrük, Katip Kasım, Kemal Paşa, Koca Mustafa Paşa, Küçük Ayasofya, Mercan, Mesihpaşa, Mevlanakapı, Mimar Hayrettin, Mimar Kemalettin, Molla Fenari, Molla Gürani, Molla Hüsrev, Muhsine Hatun, Naşanca, Rüstempaşa, Saraç İshak, Sarı Demir, Seyid Ömer, Silivrikapı, Sultan Ahmet, Sururi, Süleymaniye, Sümbül Efendi, Şehremini, Şehsuvar Tahtakale, Taya Hatun, Topkapı, Yavuz Sinan, Yavuz Sultan Selim, Yedikule, Zeyrek- Fatih İlçesinin 57 Mahallesi)