Kombi seçimini yaparken profesyonel kişilerden yardım alın.

Kombi montajı ve değişimi kullanıcının en dikkat etmesi gereken konulardan biridir. İşinin ehli uzman olmayan kişilerden hizmet almak çok can sıkıcı olabilir.

İlk Olarak hangi türde bir kombi almak istediğinize karar vermelisiniz. 

Piyasada çok çeşitli kombi mevcuttur. Bu kombiler arasından yaşam alanınızda / İş yerinizde en çok verim alacağınız kombi türünü seçmelisiniz.

Kombileri Gaz Kullanım Durumuna Göre iki Türde Sınıflandırabiliriz:

* Konvansiyonel kombiler  * Yoğuşmalı kombiler olmak üzere ikiye ayrılırlar.

Peki, bu kombiler gazı nasıl kullanıyor ve hangi sınıf kombi türü sizin için daha uygun?

* Konvansiyonel kombiler; Gazı yakıp enerjiye çeviriyor ve atık gazı bacadan atıyor. Fakat bu aşamada, atılan atık gazın içerisinde olan su buharında ki sıcaklık da kombiden çıkmış oluyor.

* Yoğuşmalı kombiler;  Yakıt olarak kullanılan doğal gaz, kullanım esnasında  baca gazı olarak su buharı haline gelir. Yoğuşmalı cihazlar özellikleri itibarı ile bu su buharında ki ısıyı bacadan atmadan önce yoğuşturma tekniği kullanılarak kalorifer ve kullanım suyuna aktarırlar. 

Çalışma Esnasında Hava Alma Atma Durumuna Göre Sınıflandırılan Kombiler:

Bacalı kombiler ;Bu kombiler çalışırken bulundukları ortamın havasını kullanarak çalışırlar. Ve baca gazını atarken bünyelerinde herhangi bir fan sistemi yoktur. Bu işlemi cebri olarak yaparlar.

Hermetik kombiler ; Çalışma esnasında baca sisteminde olan bir özellik sayesinde yanma esnasında kullanacakları gazı dışarıdan alıp kullanıp yine aynı baca üzerinden dışarı atarlar.  Baca gazı sisteminde fan bulunmaktadır. bu sebeple aralarındaki en büyük fark buradadır.

Her evde kolaylıkla kullanılabilmesi ve daha güvenli olması nedeniyle Konvansiyonel (Konvansiyonel = Yoğuşmalı Olmayan) hermetik kombiler daha çok tercih ediliyordu.

21 Nisan 2018 de konvansiyonel hermetik kombilerin satışı yasaklanmıştır.

Avrupa Birliği uyum yasaları çerçevesinde enerji ile ilgili ürünlerin çevreye duyarlı tasarımına ilişkin yönetmelik kapsamında, ‘Konvansiyonel Hermetik kombi ithalat ve üretimi yasağını içeren düzenleme 21 Nisan 2018’de yürürlüğe girdi.

Düzenleme ile doğal gaz faturalarında tasarruf sağlanırken, hava kirliliğinin önlenmesi konusunda önemli kazanımlar olacak deniliyor.

Bundan sonraki dönemde yoğuşmalı hermetik kombilerin kullanımı zorunlu hale gelmiştir.

   Buderus    vaillant   Viessemann   Ariston   Demirdöküm   İmmergas   Airfel

Hangimarka kombi iyidir den ziyade,

Verimli ve doğru kombiyi nasıl seçeriz?

Kombi Türü seçiminde belirttiğimiz gibi artık bacalı kombiler ve hermetik kombi imalatı ve kullanımı 21 nisan 2018 tarihinden sonra yasaklanmış durumda.

Bu tarihten sonra yoğuşmalı hermetik kombi cihazları ile kullanım alanları ve kullanım suyu ısıtılması sağlanmaktadır. Bu kombilerde hermetik özelliği olan dışarıya doğru çıkan iç içe geçmiş iki borudan oluşan bir baca sistemi kullanılmaktadır.

İçteki borudan yanmış doğalgaz baca gazı olarak atılırken, iç boru ile dış boru arasındaki boşluktan ise yanma için gerekli olan temiz hava alınmaktadır. Bu sayede oda içerisinden hava alışverişi olmadığı için bu kombiler son derece güvenlidir.

Bunları piyasada yarı veya tam yoğuşmalı kombi olarak bulabilmekteyiz. Peki bunlardan hangisini seçmeli?

Öncelikle hangi marka kombi iyidir sorusundan ziyade benim evimin / iş yerimin kombi ihtiyacı nedir sorusunu cevaplamak durumundayız. Hangi ısıl (kw) güçte, hangi verimde ve hangi özellikte bir kombi ihtiyacınıza çare olacak bunu bulmanız gerekir.

Tabi bu ihtiyacınızı belirlerken kesinlikle profesyonel işinin ehli kişilerden yardım almalısınız.

Bu soruların cevabını uzman kişilerle beraber belirledikten sonra, cihazların marka, model ve ayrıntılı özelliklerinin incelenmesi sonrası bütçenize göre seçim yapmak daha da kolay olacaktır. 

Unutmayın fiyat biraz pahalı olabilir fakat bir kaç yılda size fatura olarak geri dönüşümü sayesinde kendini amorti eden iddialı markalardan kaçınmayın. Bu üstün özelliği olduğunu iddia eden kombi cihazlarını kullanan yakınlarınıza da sorun özelliklerini iyi anlayın inceleyin kararınızı öyle verin.

Üç yıl beş sonra fazladan ödediğiniz yakıt parası bir kombi fiyatını kesinlikle geçecektir buna inanın.

Firma Seçiminde Neye Dikkat Etmeliyiz?

Diyelim ki her hangi bir doğalgaz mühendislik firmasını arayıp kombi markası sordunuz. Bu soruya aldığınız cevapla tercih yapmak, çok sağlıklı olmayabilir. Çünkü aradığınız kişinin vasıfları hakkında bilginiz yok ve genellikle elinde olan, bayisi olduğu yada en tercih ettiği kombi markasını size önerme ihtimali büyük olasılıktır.

Veya aklınızda olan şu kombi markası nasıldır şeklinde bir soru sorsanız, o kombi hakkında çok şikayetler var deyip, sizi kendi istediği bir kombiye yönlendirme ihtimali çok fazla olacaktır.

Ya çok güvendiğiniz biri olmalı.

Veya bu konularda araştırmayı kendiniz biraz uğraşıp çabalayıp doğru kararı vermeniz gerekmektedir.

Unutmayın en iyi kombi ucuz olan değil uzun süre bozulmadan verimli olmayı becerebilen kombidir. bu tabi birazda size bağlı.

Kombiyi taktırdınız onu orda unutmayın. Zamanı geldiğinde Kombi bakımını yaptırın.

Üç yılı geçirmeden petek ve sistem yıkama işlemlerinizi ihmal etmeyin.

BİZİ ARAYIN HER KONUDA YILMADAN USANMADAN YANINIZDA OLALIM.

 

Kombi Seçiminde Dikkatli olun

Kombi kullanacağınız alanın metrekaresi, izolasyonu ve evin ya da ofisin bulunduğu yön çok önemlilik arz etmektedir.
Bu unsurlar ışığında kombi kapasitesini bulup size en uygun kombiyi seçebiliyorsunuz.
 

Doğru kombi seçiminde önemli kriterler kısaca;

 
Kapasite: Kombiler kapasitelerine göre 20.000 kcal/h, –26.000 kcal/h –30.000 kcal/h sınıflandırabiliriz. 
Bu sınıflandırmalar bazen kombi markalarının sunduğu ara kapasiteler olarakta karşımıza çıkabiliyor. Çünkü ısıtılacak alanın ihtiyacından fazla kapasiteli kombi seçmemiş ve enerji tüketimini artırmamış oluyorsunuz.
Seçeceğiniz kombilerde ısıtacağı alanın metrekaresine göre alabileceğiniz kombi kapasiteleri şu şekilde sınıflandırılabilir.
 
140 metrekareye kadar bir alanı olan daireyi: 20.000 kcal/h lik bir kombi ile rahatlıkla ısıtabilirsiniz.
200 metrekareye kadar bir alanı olan daireyi: 26.000 kcal/h lik bir kombi ile rahatlıkla ısıtabilirsiniz.
200 metrekare ve üzeri bir alanı olan daireyi: 30.000 kcal/h lik bir kombi ile rahatlıkla ısıtabilirsiniz.
 
Seçeceğiniz kombinin teknik servis anlamında satış sonrası hizmetleri konusunda ne derece yeterli dikkatli olmanız gerekir.
Eviniz / İş yerinizin hangi katta olduğu, yön olarak kuzey yöne bakıyorsa ya da bina izolasyonunuz yoksa bu kriterler hep Isı kaybı ile alakalı konular olduğundan  uzman kişilerden yardım almanız gerekecektir.